جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تاریخچه شرکت

گزارش کنترل های داخلی 1402.09.30 گزارش کنترل های داخلی

شرکت کشت و صنعت شریف آباد جزء واحدهای تجاری، تولیدیی واقتصادی معتبر است که در سال ۱۳۵۵ فعالیت خود را با نام اولیه کشت و صنعت و عمران شریف آباد (با مسئولیت محدود) با ظرفیت ۱۰۰۰ رأس گاو شیری آغاز کرد و در تاریخ ۱۳۶۳/۰۷/۱۱  از مسئولیت محدود به شرکت سهامی خاص ، در تاریخ ۱۳۸۳/۰۶/۲۲ به شرکت سهامی عام و سپس در تاریخ ۱۳۹۱/۰۵/۲۲ به شرکت سهامی خاص و در نهایت در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ به شرکت سهامی عام تغییر نوع داد.

سال مالی این شرکت نیز از پایان آذر ماه تغییر یافته و مطابق با مصوبه ۱۳۸۹/۰۹/۰۶ عمل می کند.

فعالیت اصلی شرکت کشت و صنعت شریف آباد دامپروری، کشاورزی و تولید محصولات فرآوری لبنیات می باشد.

این مجموعه در زمینی به مساحت ۹۰۰ هکتار به حوزه دامپروری و زراعت متمرکز شده و در اواخر سال ۱۳۹۰ نیز کارخانه فرآوری لبنی رابتا به مجموعه  افزوده شد.

بخش دامپروری دارای ۸ واحد مجزا و بیش از ۸۷۰۰ راس دام اصیل هلشتاین ۴۵۰۰ رأس دام مولد با تولید روزانه ۱۳۵ تن در روز و سالانه بیش از ۵۰ هزار تن شیر ،تولد ۳۸۰۰ رأس گوساله نر پرواری ۶۰۰ رأس تلیسه آبستن و حدود ۱۰۰۰ رأس تولید گوشت در حال فعالیت است که شیر تولیدی بخش دامپروری از بالاترین کیفیت و استاندارد برخورداراست.

بخش کشاورزی با دارا بودن ۸۵۰ هکتار از اراضی قابل کشت که با استفاده از سیستم آبیاری بارانی لینییر، سنتر پیوت،کلاسیک ثابت و آبیاری نواری (تیپ) بعنوان یک بخش مستقل فعالیت می کند و نیازهای بخش دامپروری را به دوره های زمانی مختلف از جمله ذرت علوفه ای و یونجه تامین می کند.

انواع دیگری از محصولات زراعی نیز شامل گندم، کلزا، تریتیکاله، جو، قصیل جو و محصولات باغی مانند گردو و بادام به صورت دوره ای در اراضی این شرکت تولید می شود.

از بهمن ماه سال ۱۳۹۰ کارخانه فرآوری لبنی رابتا به مجموعه کشت و صنعت شریف آباد افزوده شد.

این کارخانه در حوزه تولید محصولات لبنیات فعالیت می کند و محصولاتی مانند انواع پنیر ،دوغ، روغن حیوانی، انواع ماست و دوغ در بسته بندی متنوع و اوزان مختلف را به بازار عرضه می کند.

 این شرکت از نوع حقوقی چندین بار تغییر نوع داده است.

گزارش پایداری شرکت کشت و صنعت شریف آباد (سهامی عام)

با توجه به اصول ماده ۳۹ و ۴۰ دستورالعمل حاکمیت شرکتی که در تاریخ ۱۴۰۱/۰۷/۱۸ توسط هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تصویب شده است، شرکت کشت و صنعت شریف آباد (سهامی عام) در راستای تحقق توسعه پایدار و ارزیابی عملکرد در دوره‌های بلند مدت و کوتاه مدت اقداماتی را به شرح زیر انجام داده است:

اهداف کوتاه مدت:

با توجه به بودجه مصوب، جلسات پایش ماهانه با حضور سهامداران عمده برگزار می‌شود و در طول این جلسات، انحرافات و دلایل آن‌ها مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌گیرد. نتایج این ارزیابی به مدیران و معاونت‌های مرتبط ارائه می‌شود تا تصمیمات مورد نیاز برای اجرا در عملیات به عمل آید.

اهداف بلند مدت:

با تهیه سند راهبردی برای دوره تا سال ۱۴۰۴ و تصویب آن توسط هیئت مدیره، شرکت کشت و صنعت شریف آباد استراتژی‌ها، اهداف و سیاق‌بندی‌های خود را همراه با بقیه ذینفعان تعیین نموده است. در این سند راهبردی، مسئولیت‌های اجتماعی به صورت کیفی و کلی مشخص شده و بودجه‌های سالیانه نیز برای تحقق اهداف بلند مدت و انحرافات مرتبط تعیین می‌گردد.

انطباق اقدامات با گزارش پایداری:

الف: شفافیت مالی و اقتصادی: برای ایجاد شفافیت در فعالیت‌های مالی و اقتصادی، شرکت اطلاعات مرتبط با فروش ماهانه به تفکیک محصولات، درآمدهای عملیاتی و مقایسه با دوره مشابه در دوره‌های سه ماهه، شش ماهه و سالانه را در سامانه اطلاع‌رسانی ناشران (کدال) منتشر می‌کند.

ب: حفاظت از محیط زیست و بهره‌وری انرژی: با اخذ تدابیر مؤثر، حجم بالایی از فاضلاب با مشخصه‌های bod و cod بالا ناشی از واحدهای شیردوشی، گوساله دانی، بیمارستانی و آب‌های سطحی ناشی از بارش، پس از تصفیه، به استخرهای ذخیره‌ای منتقل می‌شود تا در کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد و زیان‌های زیست محیطی را کاهش دهد. همچنین، به منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی، کنتورهای هوشمند روی چاه‌ها در بخش کشاورزی نصب می‌شود.

ج: مسئولیت‌پذیری اجتماعی: شرکت به مسئولیت‌های اجتماعی با حضور در انجمن‌ها و موسسات خیریه، کمک‌های عام المنفعه و خدمات اجتماعی پرداخته و به جامعه خدمات می‌رساند. همچنین با برگزاری دوره‌های آموزشی و ارتقاء بهداشت و ایمنی کارکنان، کیفیت تولید و ایمنی شغلی را تضمین می‌کند.

د: بهره‌وری اقتصادی و عملکردی: از لحاظ اقتصادی و عملکردی، شرکت به طور دوره‌ای عملکرد را مرتب نظارت کرده و گزارش‌های تجزیی و تحلیلی را به کمیته حسابرسی منظم ارائه می‌دهد. این اطلاعات باعث بهبود فرآیندهای اقتصادی شده و تصمیمات مناسبی در جهت تحقق اهداف اقتصادی گرفته می‌شود.

ارزش‌ها مبنای نگرش‌ها، رفتارها و ویژگی‌های مورد انتظار در یک سازمان را تعیین می‌کنند. این ارزش‌ها بنیان فرهنگ سازمانی را شکل می‌دهند و نشانگر اهمیت‌هایی است که سازمان در آن‌ها تأکید دارد. ارزش‌ها در طول زمان و در شرایط مختلف تغییر نمی‌کنند و باید در تمام فعالیت‌های سازمانی منعکس شوند.

با توجه به این واقعیت که بیانیه ارزش باید به عملکرد کارکنان راهنمایی کند و به عنوان مبنای تصمیم‌گیری در فعالیت‌ها باشد، ارزش‌های اصلی شرکت کشت و صنعت شریف آباد به صورت زیر تعریف شده‌اند و تأیید توسط تیم مدیریت استراتژیک و مدیرعامل شرکت صورت گرفته است:

 1. شایسته‌سالاری
 2. رعایت کرامت انسانی
 3. یادگیری و بهره‌گیری از فناوری‌های روز
 4.  فناوری محور
 5. آینده‌نگری
 6. بالندگی و سودآوری پایدار
 7. ایجاد ارزش برای کارکنان و ذینفعان
 8. در خدمت مشتری

این ارزش‌ها با نظامندی و توجه به اصول اخلاق  اسلامی در تمامی فعالیت‌های اقتصادی شرکت به تحقق می‌پیوندند و برخی از رفتارهای اخلاقی با شرایط و فرهنگ کاری شرکت همخوانی دارند.

شرکت کشت و صنعت شریف آباد، یکی از بزرگترین و معتبرترین نهادهای فعال در حوزه دامداری و کشاورزی، از جهت محصولات لبنی و محصولات کشاورزی (زراعت و باغبانی)، به عنوان یک برند معتبر و قابل اطمینان در داخل و خارج از کشور شناخته می‌شود. این شرکت با بهره‌گیری از دانش و تکنولوژی روز، در این دو حوزه به تأسیس یک نماد تجاری برجسته در استان و کشور می‌پردازد.

هدف اصلی شرکت در پیش‌روی سال‌های ۱۴۰۴، شامل موارد زیر می‌شود:

- تولید روزانه ۲۰۰ تن شیرخام

- دستیابی به سهم ۱۲.۵ درصد از تولید شیرخام در استان قزوین

- عرضه‌ی ۶۵۰ راس تلیسه در سال

- تولید ۸۰۰ تن گوشت قرمز از گوساله‌های نر و ماده‌ی گاو حذفی

- افزایش تولید ذرت و جو علوفه‌ای از ۲۹,۰۰۰ تن به ۳۵,۰۰۰ تن و تأمین بیش از ۵۴ درصد از نیاز واحد دامپروری

- افزایش مساحت باغات گردو و بادام از ۱۶ هکتار به بیش از ۲۴ هکتار و تولید بیش از ۲۷ تن بادام

این هدف‌ها باعث می‌شود شرکت کشت و صنعت شریف آباد به عنوان یک نماینده مهم و پیشرو در عرصه دامداری و کشاورزی، هم در داخل استان و هم در سطح کشور، شناخته و تشویق به خرید و همکاری‌های مستدام شود.

شرکت کشت و صنعت شریف آباد به عنوان یک عضو فعال در شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر، با بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص و متعهد، دانش روز و تجهیزات نوین، در حوزه‌های پرورش دام شیری، کشاورزی و تولید فرآورده‌های لبنی (برندهای شریف آباد و رابتا) فعالیت می‌کند.

اعتقاد ما آن است که سلامت انسان، محور توسعه پایدار کشور است. از این رو، با تأمین بخشی از نیازهای شیری کشور، ما تلاش می‌کنیم تا کیفیت و سلامت محصولات خود را به عنوان مبنای ارزش‌آفرینی و تلاش‌هایمان قرار دهیم.

شرکت کشت و صنعت شریف آباد اقدامات اصلاح نژادی در حوزه دام سنگین را انجام داده و با تکمیل زنجیره‌ی کامل از مزرعه تا سفره و نظارت دقیق بر این چرخه، امکان متمایز کردن محصولات خود را برای واردات به بازارهای داخلی و خارجی را فراهم می‌آورد. این شرکت با تکیه بر تخصص و تجربه، به وظیفه مسئولیت زنجیره تولیدات دام سنگین پاسخگو می‌شود و به عنوان برندهای شریف آباد و رابتا، در عرصه‌های پرورش دام شیری و تولید فرآورده‌های لبنی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

اجزای ماموریت:

محصول  

 • محصولات دامپروری (شامل: شیر خام، گوساله نر، تلیسه، گوشت دامی و کود)
 • محصولات کشاورزی/ زراعی (شامل: جو قصیل، ذرت علوفه ای، گندم، کلزا، بادام، گردو)
 • محصولات لبنی رابتا (شامل: پنیر، پنیر اولیه و پنیر پیتزا، خامه، شیرخشک، روغن حیوانی، انواع محصولات استریل و پاستوریزه و انواع ماست)

 

مشتریان

 • مشتریان دامپروری (کارخانجات شیر: پگاه، کاله، دامداران، پاکبان، رابتا، چوپان، شمه شیر و سحر و برخی کارخانه های کوچک منطقه و سایر استان ها)
 • مشتریان کشاورزی (جهاد کشاورزی و مجموعه دامپروری کشت و صنعت، تعاونی های روستایی)
 • مشتریان لبنی (مراکز پخش در قم، تهران و مرکزی، فروش مستقیم در قم، فروشگاه شرکت های زنجیره ای جانبازان، بیمارستان ها و مراکز تابعه بنیاد شهید، شرکت های تابعه سازمان و شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر)

 

بازار

 • عمده بازار شرکت در بازارهای داخلی
 • محصولات دامپروری (بازار داخل با اولویت مناطق نزدیک به دامداری شمال و مرکز کشور)
 • محصولات زراعی (استان­های قزوین، قم، تهران، گیلان و مازندران)
 • فرآورده های لبنی (استان­های قم، تهران و مرکزی و صادرات با واسطه به عراق و عمان)

 

فناوری

استفاده از فناوری های نوین و روز دنیا:

 • در عرصه دامپروی (سالن های فری استال، شیردوشی اتوماتیک، تلقیح مصنوعی و انتقال جنین، فیدر خوراک ریز، دستگاه های پاستوریزاتور، سپراتورهای تصفیه فاضلاب، سیستم های تهویه هوای نوین)
 • در کشاورزی/ زراعی ( آبیاری های نوین و مکانیزه، سیلوهای مکانیزه نگهداری مواد اولیه و گندم)

معرفی شرکت